Klimaatgedichten, aan de waslijn op Cultuurfestival KOPJE CULTUUR

Discipline: literatuur, poëzie en creatief schrijven
Vorm: workshop
Door: CultuurKlik | Cultuurfestival Kopje Cultuur
Docent: Marloes van der Singel
Voor: groep 5 en 6
Duur: 60 minuten
Locatie: tuinkamer Villa Rams Woerthe, Gasthuislaan 2 Steenwijk
Planning in eerste week september m.u.v. de maandag, op inschrijving beperkt aantal groepen
Overige inschrijvingen: later in het schooljaar

Thema
klimaatverandering | klimaatcrisis | dieren | natuur| de schoonheid van de natuur | het belang om goed voor de aarde te zorgen | zorgen over het klimaat | uiten van je emoties in een gedicht | over overstromingen | orkanen | de warmte | de dieren die uitsterven of moeten evolueren

Kerndoelen
Deze workshop sluit aan bij de kerndoelen 54 en 55 Kunstzinnige Oriëntatie en de kerndoelen Nederlands 1, 2, 3, 5, 9 en 12

LET OP: Deze workshop vindt plaats in de eerste week september 2024 op volgorde van inschrijving. De gedichten worden in het weekend van 6 t/m 8 september tentoongesteld tijdens het cultuurfestival ‘Kopje Cultuur’ in park Rams Woerthe te Steenwijk. Doordat niet alle groepen in die week de workshop kunnen krijgen werken we bij de inschrijving met de keus uit twee periodes, namelijk week 36 Kopje Cultuur en later in het schooljaar. De cultuurcoach neemt in week 25 contact op met de scholen die gaan exposeren tijdens Kopje Cultuur voor verdere informatie.

Over de workshop

Het is warm
De aarde is een oven
Je hoort het water sissen
En waar is het meer?
De aarde is een oven
Waar is het zand,
er is alleen steen
En ik wil dit niet weer
De aarde is een oven
Je hoort niks meer

(van Loet, groep 6)

Uit onderzoek blijkt dat veel kinderen nadenken over klimaatverandering en zich daar zorgen over maken. Sommige kinderen liggen daar ’s nachts zelfs wakker van! Zij voelen zich soms net zo machteloos als volwassenen. In deze workshop gaan leerlingen zelf aan de slag met het schrijven van een klimaatgedicht en ontdekken ze dat poëzie een fijne uitlaatklep kan zijn voor je zorgen en boosheid (of humor).

In de workshop Klimaatgedichten schrijven gaan we in gesprek over klimaatverandering en de klimaatcrisis. Ook is er aandacht voor een stukje geschiedenis van de poëzie en lezen we uiteraard gedichten die passen bij het thema. Op een speelse manier maken de leerlingen kennis met verschillende aspecten van de poëzie, zoals rijmsoorten, beeldspraak en woordverzinsels. Als het weer en de locatie het toelaat gaan we ook lekker naar buiten voor poëtische inspiratie!

Onder begeleiding van Marloes van der Singel en met behulp van creatieve schrijfopdrachten, gaan de leerlingen zelf aan de slag met hun klimaatgedicht. Klaar? Dan mag er voorgedragen worden!

Gesmolten
Ik moet slapen maar het lukt niet
in mijn bed is het te heet
in het gootje van mijn billen
kriebelt steeds een druppel zweet
mijn haar plakt aan mijn voorhoofd
mijn kussen dat wordt drijf
het bed lijkt wel van lava
strakjes smelt mijn lijf!
denk aan koude dingen
zegt mijn moeder als ik haar roep
ijsberen, raketjes, kippenvel
hé het werkt!
pinguïn, sneeuwpop, erwtensoep
oeps

(van Marloes van der Singel)

Tijdens of na deze workshop

  • Hebben leerlingen een bredere kennis van poëzie/ maken zij kennis met poëzie
  • Ontdekken leerlingen (de kracht van) poëzie
  • Ervaren leerlingen hoe zij zich middels poëzie kunnen uiten
  • Herkennen leerlingen verschillende kenmerken van poëzie
  • Ontdekken leerlingen hoe ze kunnen experimenteren met taal
  • Kunnen de leerlingen zelf een klimaatgedicht schrijven (en evt. voordragen)

Klimaatgedicht Kopje Cultuur groep 5 en 6speerpunt literatuur

Klimaatgedicht 2 Kopje Cultuur groep 5 en 6

Logo CultuurKlik basis

logo Kopje Cultuur