Weeshuis aan het water
Het Gildenhuys Blokzijl
Discipline: Cultureel Erfgoed
Vorm: speurtocht met opdrachten in het museum, maar ook buiten, in de oude kern van Blokzijl
Door: Museum Het Gildenhuys Voor: groep 5 en 6
Duur: 120 minuten
Max. aantal leerlingen: 30 - graag bij iedere 5 à 6 kinderen een volwassen begeleider
Locatie: Museum Het Gildenhuys in Blokzijl
Overige: het museum maakt rechtstreeks met de school een afspraak voor het bezoek
Thema
kleding | werken | school en straf
Kerndoelen
Sluit aan bij wereldoriëntatie en de kerndoelen: 51, 53 en 56
Vakken
Sluit aan bij: geschiedenis, aardrijkskunde, wereldoriëntatie en taal
Bijzonderheden
Om de leerlingen in het verhaal te laten komen wordt de introductie gedaan d.m.v. het voorlezen van een kort verhaaltje over twee kinderen die door een oom naar het weeshuis worden gebracht. De leerlingen krijgen een rugzakje met hierin een opdrachtenboekje en een potlood. Het overige benodigde lesmateriaal is in het museum aanwezig.
Over de speurtocht
In 1676 werd in Blokzijl een weeshuis geopend. Op een zeker moment woonde daar een jongen waar de bazen van het weeshuis heel wat mee te stellen hadden. Naar aanleiding van iets dat deze knaap had uitgespookt, is door het museum een project ontwikkeld. Door zich in te leven in het verhaal, het maken van de opdrachten, het analyseren van het beeldmateriaal en het zoeken van voorwerpen beleven de leerlingen hoe het vroeger was om in zo'n weeshuis te wonen, te leren en te werken.
Niet alleen in het museum maar ook in de kern van Blokzijl gaan de leerlingen op zoek gaan naar de geschiedenis van Blokzijl, dat oorspronkelijk aan de Zuiderzee lag en een belangrijk handelspunt was.
Omdat de sporen van de geschiedenis van het weeshuis nog altijd terug te vinden zijn in de oude kern van het stadje Blokzijl, gaan de leerlingen niet alleen in het museum op zoek maar ook buiten in de vorm van een speurtocht.
Voor wat betreft de kleding van de leerlingen is het goed om rekening te houden met het weerbericht.